Gıdı oluşumunun ana nedeni kilo fazlalığıdır. Deriniz çene altından sarkar ve yağlar nedeni ile de şiş bir görüntü ortaya çıkar. Gıdık oluşumunun nedenleriarasında yaşlılık da yer almaktadır. Yaş ilerledikçe cilt eski gerginliğini kaybederek yer çekimini yenik düşer, bir de kiloluysanız hem buruşuk hem de şiş bir gıdı oluşur.

Gıdık eritme egzersizleri

- Tıpkı diğer egzersizlerde olduğu gibi önce kaslarınızı ısıtmaya başlamalısınız. Çenenizi ileri, geri, sağ ve sola hareket ettirin. Tüm hareketler ani gerilmeler olmadan yavaş ve sorunsuz bir şekilde yapılmalıdır. Egzersizi 8-10 kez tekrarlayın.

- Ağzınızı açın ve alt dudağınızı alt dişleriniz üzerine geçirin. (Sanki ağzınızda su tutuyormuş gibi) Bu şekilde başınızı aşağıya doğru hareket ettirin kaldırırken ise ağzınızı kapatın. Bu egzersizi yaparken, dudaklarınızın köşelerinin tamamen gevşediğinden emin olun. 5-6 kez tekrarlayın.

- Dilinizle burnunuzun ucuna dokunmaya çalışın. Bunu yaparken başınızı dik ve gergin tutun. Bırakın ve hareketi 5 kez tekrarlayın.

- Başınızı sola çevirin ve alt çenenizi öne doğru çekerek boynunuzun kaslarını gerdirin. Boynunuzun sol tarafındaki kasları hissetmelisiniz. Sonra başınızı sağa çevirin ve aynı hareketi yapın. Her iki tarafta 5 kez tekrarlayın. Bu hareketle yanaklarınız yukarı çekilerek daha genç bir görünüm sağlayabilirsiniz.

- Yüzünüzü iyice yukarı kaldırın. Alt çenenizi öne getirerek dudaklarınızı birini öpüyormuşcasına ileri uzatın. Boynunuzda gerginlik hissediyorsanız doğru yapıyorsunuzdur. Bu şekilde 5 ila 8 saniye arasında durun ve bırakın. 5 kez tekrarlayın.

- Elinizi iki yumruk yapmalı ve bunları doğrudan çenenizin altına yerleştirin. Sonra alt çenenizi yumruklarınızda hafifçe aşağıya doğru hareket ettirmeye başlayın ve direnci aşarken kaslarınızı gerdirin. Basma kuvveti kademeli olarak artmalıdır. Maksimum dirence ulaştığınızda, 3 saniye basılı tutun. Sonra rahatlayın ve egzersizi 5-7 kez tekrlayın.

- Ağzı kapalıyken dişlerinizi sıkın ve dudaklarınızın köşelerini mümkün olduğu kadar uzatmaya çalışın. Şimdi dilinizi sert damağınıza doğru bastırın, yavaş yavaş baskı kuvvetini artırın. Çene kaslarınızda kuvvetli bir gerginlik hissederseniz, egzersizi doğru bir şekilde gerçekleştirdiniz demektir. Bu gerilim hissini 5 saniye boyunca tutun ve 3 saniye dinlenin. 5-8 kez tekrarlayın.

- Derin bir nefes alın ve ağzınızı hava ile doldurun. Ağzını kapat ve yanaklarınızı şişirin. Ve ellerinizle yanaklarınıza bastırın, gerginlik hissediyorsanız doğru yapıyorsunuz demektir. 3-5 saniye tutun, ardından havayı serbest bırakın ve rahatlayın. Egzersizi 5-6 kez tekrarlayın.